MAI MULT DE O TREIME DIN SCARILE DE BLOC AU CERUT DEBRANSAREA DE LA 1 APRILIE, TEMPERATURILE SUNT INSA DESTUL DE SCAZUTE

Având în vedere informaţiile cu privire la prognoza meteo nefavorabilă pentru luna aprilie, municipalitatea şi societatea care se ocupă de încălzirea oraşului au decis prelungirea perioadei de furnizare a agentului termic, până la 15 aprilie, la preţul de facturare pentru populație cel mai mic din ultimul deceniu, respectiv de 160 de lei pe gigacalorie.
Chiar și în aceste condiții, mai bine de o treime din consumatori, 172 de scări de bloc dintr-un total de 543, au solicitat debranșarea de la 1 aprilie. Vremea este însă destul de capricioasă și temperaturile scăzute, de doar câteva grade Celsius, fapt ce îi va determina pe giurgiuveni să apeleze la surse alternative de căldură, al căror cost poate fi destul de ridicat.
Solicitările de debranșare au fost făcute în toate zonele orașului, în centru, la Policlinică, în Tineretului, pe șos. București, Negru-Vodă, 1 Decembrie 1918 etc., în aceste scări fiind sistată livrarea energiei termice, de la data de 1aprilie.06.04.2015

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul MESAJUL PRIMARULUI NICOLAE BARBU CU OCAZIA FLORIILOR